Przewodnik po formach wsparcia i pomocy

Terapia uzależnień, wsparcie i pomoc psychologiczna, grupy wsparcia

W tym wpisie kontynuuję cykl dotyczący form wsparcia i pomocy. Pierwsza jego część ukazała się tydzień temu. Kiedy zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej pomóc sobie lub komuś z Twoich bliskich, przeczytaj to koniecznie. Z pewnością znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 

Terapia uzależnień

Jak nazwa wskazuje, ten rodzaj terapii skupia się tylko i wyłącznie na leczeniu uzależnień. Prowadzi ją terapeuta uzależnień, który uprawnienia do prowadzenia terapii uzyskuje po ukończeniu półtorarocznej szkoły oraz po stażach i po procesie certyfikacji. Często zdarza się, że terapeutami uzależnień zostają ludzie, którzy sami zmagali się z tą chorobą i udało im się pokonać nałogowe zachowania. Terapeuta uzależnień nie musi być psychoterapeutą ani psychologiem, ale każdy psycholog i psychoterapeuta musi przejść szkolenie i przynajmniej staż.

Dla osoby uzależnionej terapia ta jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia, nie powinna być natomiast ostatnim. Za uzależnieniami stoi szereg problemów, które należy przepracować w trakcie psychoterapii, aby móc w pełni żyć.

 

Wsparcie i pomoc psychologiczna

Wsparcie psychologiczne może być udzielane przez dyplomowanego psychologa, który jednak nie musi być psychoterapeutą. Sprawdza się w przypadku problemów, które nie wymagają terapii, na przykład konkretnych sytuacji, czy przejściowych problemów. Istotne jest, że klient potrzebuje konkretnych wskazówek, nie zaś trwałej relacji. Wystarczy zatem nawet jedno czy kilka spotkań, podczas których klient otrzymuje wsparcie, konkretne porady lub psychoedukację.

Psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody, choć się przeplatają. Zazwyczaj psychoterapeuci są również psychologami, natomiast nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Psycholog to osoba która ukończyła studia magisterskie z psychologii i ma odpowiednie kwalifikacje, które to potwierdzają. Psycholog może przeprowadzać diagnozy, posługiwać testami psychologicznymi, wydawać zaświadczenia, udzielać poradnictwa i wsparcia psychologicznego oraz prowadzić edukację psychologiczną. Nie może skutecznie prowadzić psychoterapii ani farmakoterapii, ponieważ nie ma ku temu kwalifikacji.

 

Grupy samopomocowe i grupy wsparcia

Grupy wzajemnej pomocy pomijają proces terapeutyczny, najważniejsze jest poczucie przynależności do grupy i spotkania z innymi osobami, której znajdują się podobnej sytuacji. Są to zazwyczaj dobrowolne, bezpłatne zgromadzenia ludzi. Celem zaś jest wspólne pokonywanie problemów.

Tu sama grupa jest narzędziem zmiany. Jej uczestnicy wpływają na siebie nawzajem. To oni również ustalają zasady pracy grupy, na przykład tego, jak często będą się spotykać, jak długo będą trwały spotkania, jakie tematy będę poruszane. Nie jest to profesjonalna pomoc psychologiczna, ale może być bardzo przydatna. Regulamin grupy i prowadzenie jej jest przedmiotem ustaleń wewnętrznych jej członków lub założycieli.

 

Za tydzień poznasz kolejne metody wsparcia i pomocy. Później opowiem Ci o tym, co dzieje się za drzwiami terapeuty.

 

Poleć ten wpis swoim znajomym. Z pewnością znasz kogoś doświadczającego problemów i trudności w życiu prywatnym lub zawodowym. Podana przejrzyście wiedza o metodach wsparcia i pomocy dostępnych na rynku może być pierwszym krokiem wyjścia i pokonania trudności.

autorka

Lidia Krotoszyńska

Ekspert wychodzenia z pułapek business & life. Psycholog & psychoterapeuta & businesswomen & mentor. Autorka rewolucyjnego poradnika „Moje słabości są moją siłą”.

      

PRZECZYTAJ TEŻ:

5 cech dobrego terapeuty

Żadne, nawet najbardziej szczegółowe (a może zwłaszcza najbardziej szczegółowe) reguły wykonywania zawodu psychoterapeuty nie dadzą gwarancji etycznego postępowania. To zależy przede wszystkim od wyczucia, samoświadomości i samokontroli terapeuty. Etyka działania nie...

Przewodnik po formach wsparcia i pomocy. Psychoterapia

Psychoterapia, wsparcie i pomoc psychologiczna, terapia (między innymi uzależnień), coaching, mentoring, szkolenie, program rozwojowy, wystąpienia motywacyjne – jeśli szukasz pomocy, a nie wiesz, którą metodę wybrać, ten tekst jest dla Ciebie. Na rynku dostępnych jest...

Świadome życie

Wielu ludzi ma swoje wyobrażenie o szczęśliwym życiu. I dobrze 😉 Są wśród nas także ludzie poszukujący szczęścia i tacy, co za nim gonią. Nie wiadomo, gdzie dokładnie go szukać ale zapewniam Cię, że wiadomo jak – istnieje bowiem kilka zasad, które pomagają zbliżyć się do świadomego poczucia szczęścia i spełnienia. Oto one – moje pięć zasad świadomego życia.

1500 CZYTELNIKÓW

NA TYM FANPAGE. DOŁĄCZ!

200 OBSERWUJĄCYCH

POZNAJ MOJE SŁABOŚCI!

LINKED IN

PROFIL ZAWODOWY

Comments

comments