PROGRAM OGRANICZANIA PICIA

Wielu bankietom, szkoleniom, wyjazdom integracyjnym i celebrowanym sukcesom zwykle towarzyszy alkohol i może sprawiać wiele przyjemności. Nie tylko pasuje do różnych wydarzeń życiowych, ale także dobrze smakuje. Nie muszę dodawać, że alkohol wpisany jest w polską tradycję. Z dodatku do spotkania staje się jego głównym punktem.

Być może zaczynasz spotykać się ze swoimi znajomymi nie po to by porozmawiać, ale by się z nimi napić. Markowe trunki, bogactwo smaków czy bukiet kompozycji to tylko początek wieczoru. Być może spotkanie kończysz w stanie daleko odbiegającym od elegancji, smaku i wyrafinowania. Pozostaje niesmak. Być może alkohol towarzyszy Ci podczas samotnych wieczorów, kiedy szukasz spokoju i ukojenia po intensywnym dniu pracy, w zaciszu gabinetu sącząc szklaneczkę lub popijając drinka z firmowego kubka. Być może kolejny wieczór w delegacji spędzasz w barze sam lub z obcymi Ci ludźmi. Być może, kiedy wracasz do domu, masz wrażenie, że bez kieliszka wina nie jesteś w stanie ruszyć ze wszystkimi domowymi obowiązkami. Z niecierpliwością czekasz by Twoi bliscy lub Twoje dzieci poszli spać, by móc bezkarnie sięgnąć po kolejny kieliszek lub butelkę, snując śmiałe plany na temat poprawy jakości swojego życia.

Rano jednak z nich rezygnujesz. Lub odwrotnie. Nie rezygnujesz tylko narzucasz sobie intensywny trening, minimalizując skutki poprzedniego wieczoru. Dzień zaczynasz od suplementów diety i wysiłkowego maratonu. Szukasz zrozumienia w przyjaciółce flaszce, gdy Twoje otoczenie i zachowanie bliskich Ci osób wydaje Ci się być nie do zniesienia. Gdy jesteś rozdrażniony i masz problemy z koncentracją. Być może związek z bliską Ci osobą ostatnio wypełniony jest żalem, kłótniami, podejrzeniami i zarzutami, że pomimo tego, że jesteś w domu, jesteś jakby nieobecny.

Nie każdy problem z alkoholem oznacza od razu ciężkie uzależnienie. To Ty zdecydujesz, jaką drogę wybierzesz, by poprawić jakość swojego życiacałkowitą abstynencję lub program ograniczania picia.

Specjalnie dla osób, które zauważają, że picie wymyka im się spod kontroli i chciałyby pić mniej, ale nie są gotowe do podjęcia decyzji o pełnej abstynencji, powstał Program Ograniczania Picia (POP).

  Jeśli w Twojej rodzinie nie było problemów z alkoholem…

  Jeśli jesteś osobą stosunkowo młodą…

  Jeśli dobrze funkcjonujesz w społeczeństwie…

  Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do picia alkoholu (takich jak ciąża, choroby wątroby, cukrzyca, choroby psychiczne itp.)…

  Jeśli masz kłopot z alkoholem, ale nie pijesz dużo…

  Jeśli Twój „wzór picia” jest mało problemowy…

  Jeśli Twoje picie nie niesie za sobą poważnych konsekwencji…

  Jeśli chcesz……

– ten program jest dla Ciebie!

Jestem przekonana, że to pacjent ma ostateczne prawo decydować o wyborze metod leczenia. Pomagam znaleźć motywację i uczę, jak wprowadzić zmiany w życie. Ale to od Ciebie zależy, czy terapia będzie skuteczna.

Jeśli zdecydujesz się na leczenie, to do Ciebie należy wybór celów i metoda leczenia. Moją rolą, jako terapeuty, jest wydobywanie Twojej motywacji do zmiany i wspomaganie procesu zmiany nałogowych zachowań poprzez odpowiedni dobór narzędzi i metod terapeutycznych, bo w programach ograniczania picia, terapeuta nastawiony jest na współpracę z pacjentem i szanuje jego wybory. Za zgodą pacjenta udziela mu informacji o możliwościach i konsekwencjach różnych wyborów, a także wzmacnia jego poczucie samoskuteczności. Program ograniczania picia nakierowany jest na poprawę funkcjonowania psychospołecznego pacjenta, w tym zmianę jego postawy wobec spożywania alkoholu.

1 marca, na antenie radia Plus, byłam gościem audycji „Środek Tygodnia”. Tematem rozmowy było współczesne oblicze alkoholizmu. Mówiliśmy o tym, jak radzić sobie z napięciem, presją i wymaganiami w kontekście uzależnień. Audycji możesz posłuchać tutaj.

autorka

Lidia Krotoszyńska

Ekspert wychodzenia z pułapek business & life. Psycholożka & psychoterapeutka & mówca & przedsiębiorca & mentorka. Autorka rewolucyjnego poradnika „Moje słabości są moją siłą”

      

PRZECZYTAJ TEŻ:

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

1500 CZYTELNIKÓW

NA TYM FANPAGE. DOŁĄCZ!

200 OBSERWUJĄCYCH

POZNAJ MOJE SŁABOŚCI!

LINKED IN

PROFIL ZAWODOWY

Comments

comments