Poczucie własnej wartości

Z pewnością wielokrotnie słyszałeś o poczuciu własnej wartości. Jednak bardzo często mylone jest ono z poczuciem wartości. W czym tkwi różnica?

Poczucie własnej wartości związane jest z rozumieniem siebie, swoich reakcji w różnych sytuacjach. Jest to sposób myślenia o sobie oraz tego jak te myśli przekładają się na działania. Można powiedzieć, że poczucie własnej wartości to relacja z naszym wewnętrznym JA.

Poczucie wartości jest tym, co możemy wycenić, co przedstawia jakąś wartość (niekoniecznie materialną) – może to być jakaś idea, produkt, usługa, coś co wnosimy do życia innych ludzi działając zarówno w sferze osobistej jak i biznesowej.

Większość z nas chce mieć poczucie, że swoim życiem i działaniem wnosi wartość w życie innych osób. Nie można jednak dać komuś wartości, dopóki nie czujemy jej w sobie. Najpierw musi być zbudowane poczucie własnej wartości, a dopiero później można dawać wartość innym.

Biznes i życie osobiste to obszary, które buduje się na tym samym fundamencie. Jedną z części składowych tego fundamentu jest właśnie poczucie własnej wartości.

Uznawać własną wartość, oznacza określony sposób myślenia o sobie i działania, które za tym myśleniem stoi. Osoby z właściwie funkcjonującym poczuciem własnej wartości nie rezygnują z siebie i własnych zamierzeń, gdy napotykają trudności, bo są świadome i pewne tego co robią i po co to robią. A jednocześnie nie wstydzą się rezygnować, gdy jest taka potrzeba, proszą o pomoc nie czując się przy tym gorsze. Nie zazdroszczą innym sukcesu lub szczęścia. Mają głębokie przekonanie o tym, że są w stanie przeżyć nieszczęścia i porażki. Dają sobie prawo do zmiany zdania, jeśli po przemyśleniu uznają, że tak będzie korzystniej. Wykazują się też poczuciem humoru na własny temat i bez problemu zakładają kostium kąpielowy, mimo niedoskonałości własnego ciała. Nie boją się przyszłości, która i tak jest niepewna, gdyż wiedzą, że bez względu na to, co się w ich życiu wydarzy – zawsze będą stać po swojej stronie. Robią więc co w ich mocy, by osiągnąć zamierzony cel, jednak nie wywierają na siebie presji. Dają też sobie prawo do bycia kimś kto czasem zawodzi lub odnosi niepowodzenia.

Z kolei osoby z zaburzonym poczuciem własnej wartości mają problemy w relacji z samym sobą – a co za tym idzie – również w relacji z innymi. W życiu zawodowym często przekłada się to na problemy z wyceną swojej pracy czy prowadzeniem zespołu. Osoby te często mają nierealne oczekiwania względem siebie i innych, wymagając od nich czegoś, czego sami nie potrafią zapewnić. Bywają aroganccy, czasem agresywni. Umniejszają sobie lub innym. Brakuje im dystansu do siebie.

Biznes i życie osobiste są ze sobą nierozłączne. Gdy w życiu osobistym mamy coś niepoukładane – przenosi się to na działania biznesowe. I odwrotnie. Jesteśmy integralną całością, dlatego pracując ze sobą (samym lub z innymi), pracując nad własnym rozwojem – pracujemy także nad wynikami w życiu zawodowym. Cieszę się, że będąc psychologiem, psychoterapeutą i bizneswoman – mogę towarzyszyć przedsiębiorcom w zawodowych i prywatnych wyzwaniach. Od dawna marzył mi się świat ludzi świadomych, którzy rozumieją siebie i coraz lepiej radzą sobie w życiu prywatnym i zawodowym. I ja to marzenie z przyjemnością realizuję – to właśnie moje poczucie wartości i moje poczucie własnej wartości.

 

 

Felieton ukazał się w czerwcowym numerze Home & Market, miesięczniku gospodarczym dla menedżerów wyższego szczebla.

autorka

Lidia Krotoszyńska

Ekspert wychodzenia z pułapek business & life. Psycholog & psychoterapeuta & businesswomen & mentor. Autorka rewolucyjnego poradnika „Moje słabości są moją siłą”.

      

PRZECZYTAJ TEŻ:

Kiedy praca staje się nałogiem?

Zmienia się kultura i sposób życia, zmienia się tempo i zmieniają się wartości. Niestety dziś coraz większa grupa ludzi żyje swoją pracą, nie zauważając, kiedy ta stała się już ich nałogiem. Nałogowa praca (w swoim biznesie i w pracy dla innych), a co za tym idzie...

Status: kobieta wpływowa

Nie muszą być szefowymi kluczowych działów w firmach ani stać na czele wielkich korporacji, żeby mieć wpływ na innych i na siebie. Nie muszą nosić perfekcyjnie skrojonych garsonek ani wchodzić w cudze role, żeby udowodnić swoją siłę. Nigdy i nikomu. Mogą działać z...

Zadyszka!

Nadmiarowość to jedna z naszych ulubionych pułapek. Wpadamy w nią w okolicach świąt, początku roku, sesji egzaminacyjnej, urodzin, sezonu wyprzedaży, przy okazji zmiany diety, przeprowadzki, życiowych rewolucji. Kusi ambitnymi wizjami przyszłości. Jest jak folder...

1500 CZYTELNIKÓW

NA TYM FANPAGE. DOŁĄCZ!

200 OBSERWUJĄCYCH

POZNAJ MOJE SŁABOŚCI!

LINKED IN

PROFIL ZAWODOWY

Comments

comments