Jak nie dać się nabrać mitom o poczuciu własnej wartości (odc. 1)

Nie jestem zadowolona. Nie umiem się cieszyć tym, co mam. Nie mam radości w życiu. Czuję się niespokojny albo niepasujący. Często to słyszę w moim gabinecie, na warsztatach, szkoleniach i w pracy z zespołami. To wątek poczucia własnej wartości, który powraca regularnie. I moim pierwszym zadaniem jest pokazanie, czym właściwie to poczucie jest.

Problemy z poczuciem własnej wartości

Warto sobie uświadomić, że poczucie własnej wartości odzywa się wtedy, gdy doświadczamy trudności, porażki zawodowej, rozstania, straty, jesteśmy przed zmianą, nie wiemy, co nas czeka. To wtedy, gdy potrzebujemy wewnętrznej mobilizacji, by spotkać naszą przyszłość, nagle okazuje się, że jest nam niekomfortowo z tym, co o sobie myślimy. Tymczasem zarówno nasze sukcesy, jak i porażki, rzeczy dobre i rzeczy złe, nasze słuszne decyzje i nasze błędy są absolutnie nieuniknione. Nasze słabości tak samo jak nasze mocne strony są naszą siłą.

Często mówię moim klientom, że w zindywidualizowanych czasach, gdy żyjemy pod presją, by mieć więcej, wiedzieć więcej, osiągać więcej, gdy potencjalnie codziennie musimy weryfikować nasz wizerunek w mediach społecznościowych („patrz, co mam, patrz, jaki jestem”), naprawdę łatwo jest pomylić poczucie własnej wartości z osiągnięciami. Uczulam na to, by zawsze zdawać sobie pytanie, czy to, co robię, jest tym, czego naprawdę chcę, czy może ulegam wpływom, modzie, sztucznym wartościom. Z jednej strony zewnętrzna presja negatywnie oddziałuje na nasze poczucie własnej wartości, ale z drugiej – poczucie własnej wartości, o którym więcej będzie w kolejnych odcinkach, może nam pomóc uodpornić się na negatywne wpływy świata zewnętrznego.

Poczucie własnej wartości a wartości sztuczne

Niewłaściwe podejście do siebie to zatem wypadkowa dwóch obszarów. Jeden związany jest z uleganiem zewnętrznym nakazom i takim sztucznym wartościom, jak:

 • Osiągnięcia, dokonania, sukcesy
 • Obfitość, konsumpcja
 • Wygląd, wizerunek

Wszystkie te rzeczy są w porządku tak długo, jak długo nie zdominują naszego życia do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie zachować do nich dystansu. Ambicja jest naturalna, fajnie jest dążyć do czegoś, ale trzeba pamiętać, że po drodze mogą zdarzyć się niepowodzenia. Fajnie jest nie martwić się o pieniądze, ale to nie one decydują o tym, kim jesteśmy. Na pewno świetnie jest dbać o ciało, ale nie oznacza to rozmiaru XS albo braku zmarszczek czy siwych włosów.

Im bardziej gnamy, by sprostać tym nakazom, tym bardziej koncentrujemy się na sobie (często w negatywnym kontekście – za dużo kilogramów, za mało pieniędzy, niewystarczająco egzotyczne wakacje). Tworzenie własnego wizerunku zaczyna zabierać nam za dużo czasu, staje się praktycznie i metaforycznie zbyt kosztowne. Ten drugi obszar to zatem rozbuchane ego. Lubię cytować jednego z bardziej inspirujących autorów Christophe’a André: Rozwiązaniem nie jest, by myśleć o sobie mniej, ale by myśleć inaczej.

Czym jest poczucie własnej wartości?

To połączenie naszych myśli, emocji i zachowań.

 • To, co myślę o sobie
 • To, co czuję w związku z tymi myślami
 • To, jak się zachowuję i jakie działania podejmuję w efekcie tych myśli i uczuć.

Poczucie własnej wartości działa jak amortyzator. Gdy coś się dzieje nie tak w jednej dziedzinie, nie przenosimy tego na całe nasze życie. Nadal możemy czerpać zadowolenie i satysfakcję z innych obszarów. Nie wyciągamy ogólnych i bolesnych wniosków na temat nas samych („jestem nieudacznikiem”, „jestem do niczego”). Nie tylko akceptujemy nasze słabości, ale wierzymy, że nasze słabości są naszą siłą. Poczucie własnej wartości to także nasz wewnętrzny drogowskaz – pozwala nam cieszyć się i doceniać to co mamy, gdy wszystko idzie dobrze, ale i mobilizuje do działania, gdy jest inaczej.

Wskazówki

Na koniec zatem dziesięć wskazówek, jak postępować, by budować poczucie własnej wartości:

 1. Podążaj własną ścieżką
 2. Nie wstydź się rezygnować
 3. Daj sobie prawo do zmiany zdania
 4. Nie ustępuj, gdy napotykasz trudności
 5. Ufaj, że możesz przeżyć swoje porażki
 6. Nie poniżaj się, nie rób sobie krzywdy, gdy jesteś z siebie niezadowolony/a
 7. Daj sobie prawo do szczęścia
 8. Daj sobie prawo do miłości/czuj się godnym bycia kochanym/ą
 9. Gódź się z tym, że możesz być niekochany, przeżyj te rozczarowania i poczucie nieszczęścia
 10. Proś o wsparcie, nie czując się gorszym, upokorzonym.

 

Domyślam się, że i Ty ulegasz czasami mitom dotyczącym poczucia własnej wartości lub niektóre z tych punktów odbierasz jako slogany, zatem…

który z podanych punktów chciałbyś, żebym rozwinęła w kolejnym wpisie?

autorka

Lidia Krotoszyńska

Ekspert wychodzenia z pułapek business & life. Psycholog & psychoterapeuta & businesswomen & mentor. Autorka rewolucyjnego poradnika „Moje słabości są moją siłą”.

      

PRZECZYTAJ TEŻ:

Strefa smutku

Nasze życie emocjonalne jest jak dom, który budujemy od wczesnego dzieciństwa. Chcemy się w nim dobrze czuć, dlatego o niego dbamy, doposażamy go, remontujemy. Salon i kuchnię ogarniamy codziennie, żeby lepiej się w nich mieszkało. To rewir pozytywnych emocji, naszych...

Radość! Ćwiczenia dla początkujących

Nie mów, że nie masz czasu. Nie zwalaj na jesienną szarugę. Nie odkładaj tego na potem. Spróbuj teraz! Dzisiaj jest wyjątkowa okazja. Nazywa się Mała Wielka Radość. Trwa około 5 minut. Tyle, ile przeczytanie tego artykułu. Ale zainspiruje Cię do odkrywania emocji,...

raDOŚĆ

Skacze, tańczy, śpiewa. Uśmiecha się. Zachwyca się sobą i drobiazgami. I ma w oku ten znajomy błysk. Gdy wchodzi do pokoju – od razu jest weselej. Wszyscy lubią przebywać w jej towarzystwie. Nieważne jaka pora roku – ona ma zawsze powód, by się cieszyć. Tak, to jest...

1500 CZYTELNIKÓW

NA TYM FANPAGE. DOŁĄCZ!

200 OBSERWUJĄCYCH

POZNAJ MOJE SŁABOŚCI!

LINKED IN

PROFIL ZAWODOWY

Comments

comments